Rüzgar Türbün Sistemleri

Rüzgar Türbün Sistemleri

                                                RÜZGAR ENERJİSİ

                                            (RÜZGAR TÜRBİNLERİ)

       Rüzgardan elektrik elde etmek çok eskilere dayanmakta. Günümüzde rüzgar türbinleri yaygınlaşmaktadır. Son yıllarda çıkan , direkt şebeke voltajı üreten türbinler rüzgarın bol olduğu yerlerde ciddi elektrik üreteci olarak karşımıza çıkmaktadır.

       Rüzgar enerjisi , rüzgarı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Rüzgar enerjisi tükenmeyecek enerjilerden biridir ve en ucuz olan yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bu nedenle dünyada kullanımı en çok artan , yenilenebilir enerji kaynaklarından biri haline gelmiştir.

       Rüzgar türbinleri , rüzgardaki hareket enerjisini önce mekanik daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir.

Elektrik üretebilmek için sürekli rüzgar alabilen yüksek yerlere ihtiyaç vardır. Rüzgar enerjisinin kuvveti ile rüzgar türbini döndürülerek , türbine bağlı alternatör yardımı ile elektrik enerjisi üretilir. Elde edilen elektrik enerjisi aküler aracılığıyla depolanır veya doğrudan kullanıcılara ulaştırılır. Akülere depolanan enerji , invertörler aracılığıyla 220 V. AC gerilim olarak sisteme verilir.

       Bakım maliyeti düşük olan bu sistemler , yıllar boyunca bedava elektrik üretmektedir.