Güneş (Solar) Enerji Sistemleri

Güneş (Solar) Enerji Sistemleri

Yıllardır, "IŞIĞINIZ SÖNMESİN" , "ELEKTRİK KESİNTİSİ KABUS OLMASIN" diye, siz tüketicilerimiz için Denizli'de ürettiğimiz DEJESAN Jeneratörlerimiz; kalitesi, sağlamlığı, güvencesi ve tam hizmetiyle halkımızın büyük memnuniyetini almaya ve bizi tercih etmelerine devam etmektedir. Müşterilerimiz ürettiğimiz jeneratörlerle, enerji kesintisi yaşamadan, yaşamlarına devam ederler.

Fakat son yıllarda iyice artan çevre kirliliği ve küresel ısınma; dizel(mazot), benzin gibi fosil sıvı yakıt kullanan jeneratörlere alternatif ürünler sunmayı gerektirdi. Dünyada meydana gelen olumsuz değişimler, çevremizin ve doğamızın her geçen gün biraz daha kirlenmesinden dolayı tüm insanlığın olduğu gibi bizimde dünyamızın daha güzel yarınları için çağdaş ve duyarlı insanlar, duyarlı toplumlar olmamız gerekmektedir. Bunun bir adımı olarak teknoloji çağının birinci gereksinimi olan enerjinin ; temiz ve doğal enerji olan GÜNEŞ, RÜZGAR, SU ve BİO ENERJİ kaynaklarından faydalanarak enerji üretimi ve kullanımına kısmen de olsa katkıda bulunmayı ve bu alanda da faaliyet göstermeye karar verdik.

Şirketimizin ticari karlılıkla tamamen paralel olan ikinci amacı ,  toplumda çevre bilinci aşılama, yenilebilir enerji kaynakları ile gündeme gelecek sürdürülebilir yaşam modelinin ilk tohumlarını atmaktır. Tüm dünyada enerji açığının kapladığı günümüzde; özellikle Avrupa ülkelerinin yenilebilir enerji kaynaklarına önem vermesi ve yönelmesiyle Avrupa'da yaygınlaşmıştır.

Ülkemizde ise Avrupa'dan çok daha fazla GÜNEŞ ve RÜZGAR ENERJİSİ potansiyeli vardır ve daha fazla verim alınmaktadır. Bu amaçla böyle bir enerji kaynağını Bölgemizde de daha yaygın kullanmaya başlamalıyız. Ülkemizde gerekli kanun ve yasa değişiklikleri yapılmış bu yönde teşvikler yapılmaya başlamıştır.
 

                                     GÜNEŞ ENERJİSİ

                                      (SOLAR PANEL)

 

Atmosferden gelen güneş ışınlarının solar paneller üzerine temas etmesi ile DC elektrik enerjisi üretilir. Bu solar paneller fotovoltaik hücrelerin birleşmesiyle meydana gelir. Fotovoltaik hücreler genellikle silikon malzemeden üretilmekte ve üzerine düşen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine çevirme prensibine göre çalışmaktadır. Güneş panelleri , gölgeli havalarda bile önemli miktarlarda elektrik enerjisi üretebilmektedir. Hareket eden hiçbir parçanın olmaması , sistemin bakım maliyetini sıfırlamakta ve ömrünü uzatmaktadır. 

10-285 W arasında değişik ebat ve üretim değerlerine sahip modelleriyle 25-30 yıl boyunca kesintisiz enerji kaynağınız olacaktır.

 Güneş panellerinin üreteceği elektrik gücü , panellerin güneş görmeleri ile orantılıdır. Güneş gördüğü saat arttıkca , doğal olarak üretilen elektrik enerjisi miktarı da artar. Güneş panellerinin ürettiği DC gerilim ; yüksek demeraj güçlerine dayanıklı , tam sinüs çıkış veren invertörler ile 220 V. AC çıkış elde edilir ve sisteme verilir. Sistemde kullanılan aydınlatma , elektronik cihazlarınız , ani güç tüketimi ile çalışmaya başlayan motorlu ekipmanlarınız , buzdolabınız ve televizyon , bilgisayar gibi elektronik tüm eşyalarınız zarar görmeden sorunsuzca çalışır.

 Güneş enerjisi ile elektrik üretimi en kolay kurulabilen enerji üretim aracı olduğu gibi , en uzun ömürlü , hemen hemen hiç işletme maliyeti olmayan , pratik ve seyyar olması ile kullanım kolaylığı sunan , ilk birkaç yıl içinde yatırım maliyetlerini karşılayarak kullanıcıya daha sonra bedava elektrik sağlayan ve çevreyi kirletmeyen elektrik üretim aracıdır. Gün geçtikce hayatımıza daha çok girmekte olan bir uygulamadır.